Nyár végi kirándulás

Ha a nyár utolsó napjait még szeretnétek egy kis kikapcsolódással tölteni, akkor hoztunk egy kirándulási javaslatot. Ezúttal Verőcét ajánljuk a figyelmetekbe. A Dunakanyarban található település már az Árpád-házi királyok idejében is ismert volt. A neve tekintetében két teória is van, egyik szerint kaput jelent, a másik szláv megfejtés szerint a települést a Verőce-patakról nevezték el, ami örvényes vizet jelent. A Pest vármegyében található településen több izgalmas látnivaló is akad, sőt még a vízpartra is érdemes lesétálni, az ilovedunakanyar.hu oldal gyűjtéséből szemezgetünk. Érdemes ellátogatni az oldalra, mert további látnivalókat és programlehetőségeket is találtok.

Ybl Miklós támfal

Verőce egyik legismertebb településrésze a Duna-parti támfal, amelyet Ybl Miklós tervezett. A hagyomány szerint a támfal úgy jött létre, hogy a kiváló építész 1889-ben házat tervezett barátja és munkatársa, Liszkay Boldizsár részére a mai Árpád út 58-as szám alatti telekre. Az épületet a Dunától támfallal zárta el. A stílusos és egyben praktikus ötlet a Duna-parti háztulajdonosoknak is megtetszett, és többen hasonló építményt alakítottak ki a saját házukhoz. Az egymás mellé épült támfalakból végül egy mintegy 800 méteres építmény alakult ki. Mivel nem egy építész alakította ki a teljes hosszt, hanem mindenki éppen abból építette meg, ami számára elérhető, hozzáférhető volt, ezért változatos megoldáselemekből épül fel a közel 1 kilométer hosszú szakasz.

Szent András templom és kálváriadomb

A helyi katolikus templom fekvése egyedülállónak mondható az országban, hiszen a templomdombról az egész Dunakanyar jól belátható.  Maga az épület egyhajós, 1719-ben épült barokk stílusban. Az eredeti templomot gróf Althann Károly váci püspök nagyobbíttatta meg a XX. század derekán Szent András apostol tiszteletére. A templom gazdag faragású főoltárát és a mellékoltárait egyaránt barokk szobrok díszítik a 18. század második feléből, ezek Szent Andrást, Szent Rafaelt, Szent Vendelt, Szent Annát és Szent Joachimot ábrázolják. A Mária-oltárkép a czestochowai kegykép másolata. A templomdomb egyben egy kálváriadomb is, ugyanis téglából épített, fülkés stációoszlopok helyezkednek el itt, amelyek a keresztutat, Jézus szenvedéseit mutatják be.

Géza fejedelem lovas szobra

Szent István király apjához számos fontos intézkedés kapcsolódik. Ő kezdte meg a nyugati típusú egyházszervezet kialakítását hazánkban, Székesfehérváron templom építését rendelte el, valamint bencés szerzeteseket és apácákat fogadott be, akik megalapították a pannonhalmi apátságot, illetve a veszprémvölgyi apácakolostort. Tevékenységével lehetővé tette fia számára, hogy egy új alapokon álló keresztény királyságot hozzon létre. A szoborállítással Verőce államalapítónk édesapjának és történelmi intézkedéseinek akart emléket állítani. A szobor az Árpád út és a Rákóczi út kereszteződésénél található, központi helyen.

forrás: ilovedunakanyar.hu